Již za pár minut zveřejní Český statistický úřad, jak se vedlo tuzemskému zahraničnímu obchodu během loňského listopadu. Očekáváme, že bilance skončila i v tomto měsíci s pozitivním saldem, tentokrát ve výši 12,2 mld. Kč, čímž by byla překonána hranice 200 mld. Kč za 11 měsíců předchozího roku. Prognóza trhu je mírně optimističtější, když očekává kladné saldo ve výši 18,6 mld. Kč.
Nejdůležitějším údajem dnešního dne ovšem bude předběžný odhad spotřebitelské inflace v eurozóně. Ta v meziročním vyjádření činila v listopadu 2,2 %, a byla tak na dohled inflačnímu cíli. Ovšem předpokládá se její mírné zvýšení na konci roku. Mediánový odhad trhu je 2,4 %, naše prognóza počítá ještě s vyšším nárůstem, a to na 2,5 %. Jádrová inflace by podle trhu měla zůstat na úrovni 2,7 %, zatímco my predikujeme nepatrný nárůst na 2,8 %. Nicméně vzhledem k včerejšímu výsledku inflace v Německu (ale i dřívějšího ze Španělska) je pravděpodobné, že nárůst bude ještě výraznějšího charakteru. Ve stejný čas bude také Eurostatem publikován výsledek listopadové nezaměstnanosti. Je očekáváno námi i trhem, že se nezaměstnanost udrží na historickém minimu (6,3 %).
Výsledky listopadových prezidentských voleb v USA byly potvrzeny oběma komory Kongresu. Nemuselo ale tomu tak být, protože při volbě na předsedu Sněmovny reprezentantů neměl republikánský kandidát Mike Johnson „na růžích ustláno“. Bez předsedy dolní komory by se přitom schvalovací proces mohl zkomplikovat. Cestě Donalda Trumpa do Bílého domu tak už nic nebrání. Jeho inaugurace proběhne 20. ledna a poté se bude moci s vervou sobě vlastní pustit do vládnutí.
Z ekonomických dat byl včera nejdůležitějším údajem výsledek prosincové inflace v Německu, kde došlo k jejímu výraznějšímu nárůstu, než se kterým počítal trh. Podle národní metodiky se meziroční inflace zvýšila z 2,2 % na 2,6 %, přičemž mediánový odhad byl 2,4 %. Eurostat dokonce vykázal ještě vyšší číslo, když podle něj spotřebitelská inflace vzrostla z 2,4 % až na 2,9 %, zatímco odhad trhu byl 2,6 %. Tento výsledek tak částečně narušuje víru, že bude ECB rychle postupovat se snižováním sazeb, což se projevilo i posílením eura, které zpevnilo proti americkému dolaru během včerejška dočasně o více než 1 % a vrátilo se nad úroveň 1,04 EUR/USD. Nicméně nelze říci, že finanční trhy zcela ustoupily ze svých sázek na svižné uvolňování měnové politiky v eurozóně.
Ministerstvo financí včera vydalo zprávu, že deficit státního rozpočtu za rok 2024 dosáhl výše 271,4 mld. Kč, přičemž schválený schodek (novelizovaný po zářijových povodní) byl 282 mld. Kč. To je sice zlepšení oproti předchozím rokům, ale budou potřeba další kroky, aby konsolidace veřejných financí pokračovala.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5385
Zhoršení nálady analytiků a investorů v eurozóně pokračovalo, když index Sentix poklesl z -17,5 na -17,7 bodů. Horší sentiment je spojován s možnými dopady hospodářské politiky staronového prezidenta USA D. Trumpa (uvalení cel na evropské zboží, nižší korporátní daně a deregulace v USA), což by mohlo vyústit v přesouvání výroby na území Spojených států včetně investičních záměrů jednotlivých firem.
Editor: Vít Mikušek, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.