Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Velká baterie, malý účet za elektřinu​ 

by notifee99@gmail.com   ·  7 února, 2025   ·  

Velká baterie, malý účet za elektřinu​ 

by notifee99@gmail.com   ·  7 února, 2025   ·  

image

Jan L. si na svůj dům nainstaloval první solární panely už v roce 2011. Na spotový trh přešel na podzim 2023. V roce 2024 za 1 kWh platil -0,26 Kč. Jak to u něj doma funguje?

O sobě tvrdí, že je zastáncem moderních technologií pro výrobu energie. A není divu – Jan L. se této oblasti věnuje už přes 13 let.

Sdělil nám, že k zájmu o fotovoltaiku ho přivedl jeho tehdejší kolega, který si svou první solární elektrárnu postavil už před 15 lety a stále ji s určitými úpravami provozuje. Jan L. se inspiroval a v roce 2011 vybudoval ostrovní FVE s výkonem 3,5 kWp. Před dvěma lety provedl její rekonstrukci – 15 panelů o výkonu 235 Wp vyměnil za 18 panelů s výkonem 550 Wp. Nyní má tedy FVE o výkonu 9,9 kWp, kterou napojil do sítě, kam směřuje přebytky energie. Tuto elektrárnu využívá na víkendovém domě. I když v něm netráví celý týden, má podle něj vysokou spotřebu, hlavně kvůli neustále zapnutým mrazákům plným úrody ze zahrady. A jak si zajišťují teplo? „Od roku 2015, po rekonstrukci domu, jsme úplně přestali používat plynové topení a přešli jsme na elektřinu a vytápění krbovými kamny s rozvodem tepla vodou i vzduchem s rekuperací. Máme také připravený systém pro tepelné čerpadlo s akumulací zhruba 700 litrů vody v zásobnících,“ popisuje Jan.

„Zkušenost z předminulého konce roku ukázala, že je možné vytápět lehce zateplený objekt přímým ohřevem vody v době nízkého tarifu při téměř nulových nákladech. Bohužel s rokem 2024 přišly poplatky za OZE a nízký tarif se zvýšil o 146 % z 0,18 na 0,46 Kč/kWh. To zásadně ovlivnilo naše plány na další období.“ Jan má na domě kromě FVE i bateriové úložiště o kapacitě přibližně 50 kWh. Spočítal si, že za den spotřebuje neobývaný dům 12 kWh, zatímco o víkendech, kdy je využíván, je to mezi 18 a 22 kWh.

Na spotový trh přešel na podzim 2023 – nejprve s výrobou, krátce nato i se spotřebou. „Plánujeme výrobu zatím ručně pomocí aplikace Home Assistant, a to vždy kolem 13. hodiny na další den. Během dne pak podle potřeby upravujeme dodávky tak, aby v bateriích zůstalo dostatek energie na noc či na ráno, pokud je cena příznivá. Plánujeme automatizaci pomocí PLC, které by optimalizaci řídilo, ale zatím sbíráme zkušenosti a analyzujeme situace, které nastávají. Později necháme optimalizaci na umělé inteligenci.“ Jan dodává, že manuální plánování a sledování cen i stavu domácnosti sice zabere několik minut denně, ale zároveň to vnímá jako příjemný relax a únik od běžných pracovních povinností.

Zajímalo nás také, jak využívá bateriové úložiště – zda ho spíše šetří, nebo se snaží využít jeho kapacitu na maximum. „Pokud jde o baterie, máme zkušenost, že díky dostatečně velké kapacitě, která umožňuje nabíjet a vybíjet v rozmezí do 0,2 C v lineární oblasti nabíjecí a vybíjecí křivky (asi 70 % SOC), ani po více než deseti letech nepozorujeme výrazný pokles kapacity. Při uložení asi 7 MWh do baterií s kapacitou 50 kWh provede akumulátor zhruba 140 cyklů ročně. Při předpokládané životnosti 5000 cyklů nám vychází, že baterie mohou fungovat více než 35 let. Díky postupnému doplňování akumulátorů dochází k rozložení zátěže mezi nové a starší baterie. Tento přístup je výhodný u nízkonapěťového systému 48V s BMS a výkonným balancovacím systémem.“

Že Jan rozumí tomu, co dělá, potvrzuje i fakt, že na svém květnovém vyúčtování objevil cenu -0,26 Kč/kWh a pravidelně se řadí mezi zákazníky s nejnižší cenou za elektřinu.


image

  

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.