Odborný aparát ECB v pátek publikoval ostře sledovanou aktualizaci odhadu neutrální úrokové sazby pro eurozónu. Neutrální nebo taktéž rovnovážná úroková sazba je zjednodušeně taková, při které měnová politika není ani příliš přísná, ani příliš uvolněná, a inflace zůstává stabilní na 2% cíli.
Na lednovém zasedání zopakovala ECB, že její úrokové sazby jsou stále na restriktivní úrovni, proto došlo k jejich snížení o čtvrtprocentního bodu na 2,75 %. A směrem k neutrálu má centrální banka relativně dost prostoru i podle nejnovějších odhadů. V nominálním vyjádření, tj. při započtení 2% inflačního cíle, se odhad pohybuje v rozmezí 1,75-2,25 %. Připomeňme, že ještě v prosinci operovala šéfka ECB Christine Lagarde s horním odhadem 2,50 %.
Odhady tzv. neutrálu jsou ale z vícero důvodů problematické. Za prvé, neutrální sazbu nelze empiricky pozorovat – jedná se o teoretický koncept, který ekonomové modelově odhadují. A tyto odhady jsou velmi nejisté a jejich výsledkem je často široké rozpětí. Navíc se odhady mění v čase a v rámci hospodářského cyklu, což komplikuje využití „neutrálu“ pro praktickou měnovou politiku. Sama ECB ostatně upozorňuje, že tyto odhady nelze používat mechanicky pro kalibraci měnové politiky. Vždy jde o komplexní záležitost. Konkrétně ECB bere v potaz analýzu ekonomických dat, inflační výhled a síly transmise měnové politiky.
Jinak řečeno, aktualizovaný odhad neutrální sazby toho pro budoucí kroky ECB vlastně příliš nemění. Prostor pro nižší úrokové sazby zcela jistě existuje, což dle našeho názoru využije centrální banka minimálně na nejbližších třech zasedáních. Tím se depozitní sazba dostane na úroveň 2,0 %, což je i náš odhad „neutrálu“. Vzhledem ke slabému růstu v eurozóně a odhadované inflaci lehce pod cílem ve druhé polovině roku je ale dost dobře možné, že ECB zamíří pod neutrální sazbu, aby ekonomice dodala vzpruhu a potlačila silnější desinflační tlaky.
*** TRHY ***Koruna
Korunase v minulém týdnu posunula k úrovni 25,10EUR/CZK. Vyšší spotřebitelská inflace v kombinaci sjestřábímsnížením sazebdodalačeské měnělehkou vzpruhu, prostor pro významnějšíziskykorunuje ale dle nás omezený. Dění na globálních trzích je stále dost turbulentní, jak o víkendu potvrdilprezident Trump, který dnes hodlá uvalit vyššíclanaocelahliník. Na stole jsou pravděpodobně stále iobchodníclavůčiEvropě.
Dnes ráno byl zveřejněnvýsledeknezaměstnanostiza leden dle metodikyMPSV. V souhladu s očekáváním přišlo další lehké zvýšení ze 4,1 % na 4,3 % v souladu s tradičním sezónním vývojem, kdyúřady prácemonitorují menší náborovou ochotufirema zároveň vyššípočet nezaměstnaných. Ve středu pak přijde na řadu finálnívýsledeklednové inflace, kde by ale již nemělo dojít k zásadnějším změnám (max v řádu 0,1 p.b.).
Eurodolar
S novýmamerickýmprezidentemse trhy evidentně nenudí. O víkendu totižD. Trumpvystřelil další návrh na zvýšení celních sazeb. Tentokrát by mělo jít o 25%clouvalené na dovozyoceliahliníkudoUSA. Nejde sice o nějak výrazné položky (navícTrumpnespecifikoval, kdy cla budou zvýšená), ale jde o to, že takový návrh dále rozdmýchává hrozbu celosvětových celníchválek. V takové situaci se pakdolarudaří, tím spíše, žedolarbyl již vpátekodpoledne podpořen dobrými daty ztrhu práce. Připomeňme, že lednovádataukázala na nečekaný poklesmíry nezaměstnanostina 4 %. Navíc, aby toho nebylo málo, takmzdyrostlynadkonsensem o 0,5 % m/m na 4,1 % y/y. Zdá se tak, že meziročnírůst mezdse nyní stabilizuje kolem 4 %, což je výrazněnadúrovní registrovanou před pandemií.