Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zeměd...

by notifee99@gmail.com   ·  21 května, 2025   ·  

Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zeměd...

by notifee99@gmail.com   ·  21 května, 2025   ·  

Nelehké čtení nabízí pohled do českých výrobních cen. Na jedné straně vidíme, že ceny energeticky náročných výrob dál klesají – zejména v chemickém průmyslu (-7,1 % meziročně) a u zpracovatelů kovů (-4,1 %), dále pak v těžebním průmyslu a u výrobců energií. A i díky tomu je celková výrobní inflace v průmyslu (-1,4 % meziročně) o něco nižší, než předpokládala centrální banka ve své prognóze (-0,2 %). To však podle nás nijak nezmění opatrnou pozici bankovní rady k dalšímu snižování sazeb – zbytek výrobní inflace totiž přináší spíše pro-inflační překvapení.

Za prvé, kromě energeticky náročných výrob zbytek cen průmyslových výrobců v zásadě udržuje svoji dynamiku. Za druhé, výrazně rychleji rostou ceny zemědělské produkce – jejich meziroční dynamika v dubnu vzrostla z 8,2 % na 15,7 % (očekávání ČNB pro Q2 13,5 %). Navíc rychleji roste jak rostlinná, tak i živočišná výroba. A navíc se zdá, že se vyšší ceny zemědělců začínají projevovat i v potravinářském průmyslu. To je vidět zejména u producentů mléčných výrobků (+11,8 % meziročně), olejnin a másla (+8,6 % meziročně) a o něco méně také u krmiv a masných výrobků. To by se časem mělo projevit také na pultech obchodů. A za třetí, na setrvale vysokých úrovních zůstává inflace v tržních službách pro podniky – výrazně meziročně zdražují zejména marketingové služby (+14,2 % meziročně), bezpečnostní (+12,5 % meziročně) nebo logistické a skladovací služby (+6,1 %). Ty podobně jako rychleji rostoucí ceny služeb ve spotřebitelské inflaci ukazují na přetrvávající “inflační nálož” z minulých let, kterou přiživují setrvačně rostoucí mzdy.

Nižší průmyslové výrobní ceny tak nemění náš pohled na další politiku ČNB. V nejbližších měsících předpokládáme stabilitu sazeb a jejich další pokles eventuálně až na podzim tohoto roku. Klíčové pro centrální bankéře bude vidět polevující dynamiku mezd a s tím související slabší inflaci ve službách. To vše bude centrální banka analyzovat na pozadí dopadů globálních obchodních otřesů…

*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se dál drží v blízkosti 24,90 EUR/CZK a čeká na výraznější impulsy. Tento týden předpokládáme relativně klidné obchodování. Koruně mohou lehce pomáhat poslední globální ztráty dolaru. Výrazný příliv optimismu však nepředpokládáme.

Eurodolar

Dolar opět dokazuje, že dřívější charakteristika v podobě bezpečného přístavu již neplatí. To potvrzuje noční oslabení, které se odehrálo na pozadí spekulací o připravovaném útoku Izraele na Írán (více viz ropa) a jednak se trápí americké vládní dluhopisy, jež postihuje nákaza z Japonska. Zde se spekuluje proti velmi dlouhému konci křivky, což může některé domácí penzijní fondy (jež na daných pozicích krvácí) motivovat k prodejům zahraničních aktiv. To má za následek posilování japonského yenu a globální ztráty dolaru.
Pomineme-li některá vystoupení centrálních bankéřů z ECB, tak dnešní kalendář očekávaných událostí je prázdný.

Ropa

Ceny ropy vyskočily o téměř dvě procenta vzhůru poté co CNN uvedla, že podle amerických tajných služeb plánuje Izrael útok na iránská nukleární zařízení.

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.