Průmyslová výroba v květnu výrazně klesla a oproti dubnu byla nižší o 1,6 %. Meziměsíční pokles v květnu přerušil svižné navyšování průmyslové výroby, která od začátku roku s výjimkou ledna meziměsíčně rostla vcelku solidním tempem, a to i za pomoci efektu předzásobení amerických firem a spotřebitelů. Průmyslová produkce byla v květnu meziročně nižší o 0,9 %, zatímco tržní konsensus očekával nárůst o 0,7 % a náš odhad počítal s mírnějším nárůstem o 0,4 %. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní byla průmyslová výroba vyšší o 2,2 %. Touto optikou tak s výjimkou ledna stále platí, že se průmyslu nadále daří vyrábět více letos oproti loňsku. Silný květnový pokles průmyslu přišel navzdory tomu, že předstihové indikátory (PMI a konjunkturální průzkum) průmyslové výroby zůstávají na zvýšených úrovních. Ty navíc pro červen rovněž neindikují oslabení, ale naopak vyšší výrobu.
Výroba ve zpracovatelském průmyslu se v květnu meziměsíčně snížila o 1,5 %, pokles výroby byl přitom relativně plošný. Na květnovém oslabení se z významné části podepsala nižší výroba aut (-3,1 % m/m), kterou již indikovala data ze Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP). Výrazně se na tom podílely i poklesy v odvětví strojírenství (-6 % m/m), výroby počítačů a elektronických zařízení (-5 %) či výroba elektrických zařízení (-1,9 %). Na druhé straně to částečně kompenzovala vyšší produkce ostatních dopravních prostředků (+23,2 %).
Optikou vývozu přidané hodnoty (tj. přímý i nepřímý vývoz) je expozice českého vývozu vůči USA koncentrována v automobilovém, kovodělném, strojírenském odvětví či ve výrobě plastů a pryže. S výjimkou strojírenství, kde výroba dva měsíce po sobě již klesá, ale zatím nejsme svědky ostrého poklesu v těchto odvětvích. I přes zavedená americká cla, je tak důkazů ohledně výrazného a setrvalého poklesu aktivity v průmyslu stále pomálu. Tomu zatím nenasvědčují ani předstihové indikátory sentimentu v průmyslu. Ke zhoršování situace v průmyslu nicméně může docházet v dalších měsících. To by adekvátně posunulo i naše očekávání ohledně výrazného zpomalení domácí ekonomiky, které pro letošek očekáváme, byť pro druhé letošní čtvrtletí jsme v poslední dubnové prognóze odhadovali pouhou stagnaci.
Hodnota nových průmyslových zakázek v květnu meziměsíčně klesla o 3,9 %, v meziročním vyjádření ale byla vyšší o 5,0 %. Meziměsíční pokles navíc následoval silný dubnový nárůst, který šel na vrub vysokému růstu zakázek v automobilovém průmyslu. Celkově tak pokles průmyslových zakázek v květnu jen částečně korigoval dubnový nárůst.
Zahraniční obchod v květnu skončil v přebytku ve výši 13,3 mld. CZK. Po sezónním očištění činila kladná bilance 19,9 mld. CZK a oproti dubnu se dokonce zvýšila. V úhrnu k letošnímu květnu se tuzemský zahraniční obchod těší přebytku ve výši 116 mld. CZK, což je ale oproti stejnému období loňského roku o 8 mld. CZK níže. Vývoz a dovoz byl po sezónním očištění v květnu meziměsíčně nižší o 0,2 %, respektive 1,0 %. V rámci vývozu pokračoval pokles podílu vývozu do Německa, který se v prvním letošním čtvrtletní výrazně zvýšil. Nyní pravděpodobně klesá i v souvislosti s odezníváním efektu předzásobení.