Bitcoin a Ethereum jsou dva zcela odlišné světy. Jde sice o dvě největší a nejznámější kryptoměny, ale mají diametrálně odlišné cíle, technologie i využití. Jaké jsou ty hlavní rozdíly?
Bitcoin
První a nejznámější kryptoměna na světě. Vznikl v roce 2009 a jeho autorem je osoba nebo skupina vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Skutečná identita tvůrce je neznámá.
Je často přirovnáván ke zlatu, protože má omezený počet mincí (maximálně 21 milionů) a je navržen hlavně jako uchovatel hodnoty. Díky decentralizaci a omezené nabídce je vnímán jako ochrana proti inflaci a znehodnocování tradičních měn.
Ethereum
Druhá největší kryptoměna na světě a zároveň platforma pro vývoj decentralizovaných aplikací. První blok byl vytěžen 30. června 2015 a hlavním tvůrcem je Vitalik Buterin, ruský programátor žijící v Kanadě.
Umožňuje vytvářet a provozovat chytré smlouvy (smart contracts), což jsou programy, které se automaticky vykonávají při splnění předem daných podmínek. Lze na něm stavět různé decentralizované projekty a služby. Nativní měnou sítě je ether, který slouží pro platby poplatků za transakce a provoz aplikací. Ethereum je díky své flexibilitě a širokým možnostem využití někdy označováno jako „celosvětový počítač“.
Ekonomika a tokenomika
První a zásadní rozdíl je v ekonomice projektů, chcete-li v tokenomice (ekonomika tokenu).
Bitcoin má pevně stanovený maximální počet mincí – nikdy jich nebude existovat více než 21 milionů. Tato vlastnost je zakódována přímo v protokolu a nelze ji změnit.
Nové bitcoiny vznikají jako odměna pro těžaře za udržování sítě v chodu a tato odměna se přibližně každé čtyři roky snižuje na polovinu halving, čímž se postupně zpomaluje tempo vydávání nových mincí a inflace bitcoinu je předvídatelná a v čase klesající.
Tokenomika bitcoinu je jednoduchá – existuje pouze jeden typ tokenu – bitcoin, který slouží jako digitální zlato, uchovatel hodnoty a prostředek směny.
Ethereum naproti tomu nemá pevně stanovený maximální počet mincí a celková nabídka ETH se v průběhu let měnila. Přechodem na konsensusProof of Stake (tzv. „The Merge“ v roce 2022) se inflace výrazně snížila. Tehdy se také začala část poplatků za transakce „spalovat“, což může vést i k deflaci, pokud je spáleno více ETH, než kolik vznikne nových.
Tokenomika Etherea je mnohem komplikovanější než u bitcoinu, protože kromě nativního ETH zde mohou vznikat i další tokeny jiných projektů. Asi nejznámější je stablecoin USDT. A ačkoliv jsou technicky oddělené a jejich vlastní tokenomika nemění přímo nabídku ani inflaci ETH, jejich masové používání ovlivňuje poptávku po ETH (kvůli poplatkům), aktivitu v síti i ekonomicku celého ekosystému.
Bitcoin je dle tržní kapitalizace zhruba 6,5 krát větší než Ethereum.
Technologie
Bitcoin i Ethereum používají blockchain – veřejnou, decentralizovanou databázi, kde jsou zaznamenány všechny transakce. Dále se ale použité technologie podstatně liší.
Bitcoin využívá mechanismus Proof of Work (PoW), to znamená, že těžaři soutěží v řešení matematické hádanky, aby mohli přidat do blockchainu nový blok. Tento proces je sice energeticky velmi náročný, ale zajišťuje vysokou bezpečnost sítě.
Ethereum původně také fungovalo na Proof of Work, ale v roce 2022 přešlo na konsensus Proof of Stake. Od té doby se Ethereum netěží a nové bloky vytvářejí tzv. validátoři, kteří musí nejprve „uzamknout“ určité množství svých ETH jako záruku, že nebudou podvádět – kdyby se pokusili podvádět, přijdou o uzamčené tokeny. Tento systém je sice energeticky úspornější, ale občas se objevují pochybnosti o jeho bezpečnosti, resp. (de)centralizaci.
Rychlost transakcí a poplatky
V bitcoinu vzniká nový blok průměrně každých 10 minut – stará se o to měnící se obtížnost těžby. Reálně může být nový blok vytěžen a transakce potvrzena za jednu minutu i za padesát minut. Dlouhodobý průměr bude ale vždy deset minut.
Poplatky za transakce se mění podle vytíženosti sítě. V době nízkého vytížení stojí běžná transakce jednotky korun. V době vysokého vytížení to ale mohou být i desítky dolarů. Výše poplatku závisí na velikosti transakce a také na tom, jak rychle ji chcete mít potvrzenou. Aktuální orientační ceny běžné transakce najdete třeba na webu mempool space.
Ethereum má dobu potvrzení výrazně kratší, aktuálně je to v průměru 12 sekund. I zde závisí rychlost potvrzení hlavně na aktuálním stavu sítě a nastavené výši poplatku.
Poplatky (tzv. gas) jsou velmi proměnlivé a hodně záleží na operaci, kterou děláte. Obyčejná transakce bude stát rovněž jednotky korun, ale u složitějších operací, například při použití chytrých smluv nebo decentralizovaných burz, mohou poplatky dosahovat i desítek dolarů. Aktuální orientační poplatky za různé druhy transakcí jsou vidět například na webu etherscan.io.
Bezpečnost a decentralizace
Bezpečnost bitcoinu zajišťuje mechanismus Proof of Work (PoW). Těžaři po celém světě soutěží v řešení matematické hádanky, což vyžaduje velké množství výpočetního výkonu a energie. Díky tomu je velmi obtížné síť napadnout – útočník by musel ovládnout více než 50 % celkového výkonu a provést tzv. 51% útok, což je extrémně drahé a v podstatě nemožné.
Decentralizace je zaručena tím, že kdokoliv může provozovat klidně i doma svůj vlastní bitcoinový uzel a ověřovat transakce. Není k tomu potřeba žádné drahé zařízení a zvládne to i minipočítač za pár tisíc korun.
Jak už jsme si řekli, Ethereum přešlo v roce 2022 na Proof of Stake (PoS) a bezpečnost zajišťují validátoři, kteří uzamykají své ETH jako záruku, že se nepokusí síť poškodit – pokud by to zkusili, přijdou o uzamčené mince. A minimum zamčených mincí je 32 ETH, tedy desítky tisíc dolarů.
Ethereum se také označuje za decentralizovanou síť, ale kritici namítají, že validátoři (tedy ti, kdo ověřují a zapisují transakce do blockchainu) jsou stále více koncentrováni v rukou několika velkých hráčů. Například platforma Lido ovládá přes 30 % všech stakovaných ETH. Další velcí hráči jsou například burzy Coinbase nebo Binance. Pokud by se několik z těchto subjektů domluvilo, mohli by teoreticky ovlivňovat síť nebo cenzurovat transakce.
Pro běh validátoru je potřeba nejen 32 ETH, ale i rychlé připojení k internetu a výkonný hardware, což zvýhodňuje větší provozovatele a datová centra. Mnoho uživatelů proto raději uzamyká své mince u velkých služeb a decentralizaci tím neprospívá.
Závěrečné shrnutí
Bitcoin a Ethereum jsou dvě největší a nejznámější kryptoměny, ale každá má jiné zaměření i technologii. Bitcoin je jednoduchý, bezpečný a slouží hlavně jako digitální zlato a uchovatel hodnoty. Ethereum je naopak komplexnější a složitější platforma pro chytré smlouvy a decentralizované aplikace, která funguje i jako podkladová vrstva pro jiné projekty.