Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Červnová hodnota inflace se v EU meziročně zvýšila...

by notifee99@gmail.com   ·  18 července, 2025   ·  

Červnová hodnota inflace se v EU meziročně zvýšila...

by notifee99@gmail.com   ·  18 července, 2025   ·  
imageMeziroční tempo růstu inflace se v červnu v EU zrychlilo na 2,3 %. To pak z květnové úrovně 2,2 %. Minulý rok činila míra inflace v rámci všech 27 států 2,6 %. Dle Eurostatu se míra inflace v ČR v průběhu června zvýšila na 2,8 %. Což je tedy oproti nedávno zveřejněným datům od ČSÚ o 0,1 % méně. Z května na červen se tím pádem ceny zboží a služeb v EU z meziročního srovnání zvýšily o 0,1 %.  

V květnu dle Eurostatu míra inflace v naší zemi činila 2,3 %. Na Slovenku je dle zveřejněných statistik hodnota inflace poměrově stále na vyšších hodnotách. V červnu tak míra inflace z meziročního srovnání u našich sousedů činila 4,6 %. Ve všech dvaceti zemích eurozóny se pak hodnota inflace v červnu z meziročního srovnání zvýšila na 2 %, a to z květnových 1,9 %. V červnu minulého roku 2024 byla míra inflace v eurozóně na hodnotě 2,5 %.  

Nejnižší inflaci z meziročního srovnání za celý červen Eurostat zaznamenal na Kypru, a to 0,5 %. I Francie opětovně potvrdila, že za poslední delší měsíce v rámci celé EU pravidelně vykazuje nejnižší míru inflace. V červnu tak cenové hladiny zboží a služeb v tomto energetickém a zemědělském hegemonu EU činily pouhých 0,9 %. Nejvyšší hodnota inflace pak ze všech států EU během června potrápila Rumunsko. To potom s hodnotou 5,8 %. 

Ceny zemědělských výrobců stoupají. Naopak ceny průmyslových výrobců poklesly 

Není tomu dlouho co byly od ČSÚ zveřejněna data ohledně cen průmyslových a zemědělských výrobců. Tyto zveřejněné statistiky nám tak mimo jiné napovídají, jak by se následně mohly vyvíjet nejen ceny potravin v naší zemi, ale do jisté míry i celková hodnota inflace.

Ceny zemědělských výrobců dle nedávno zveřejněných dat od ČSÚ v červnu z meziročního srovnání tedy vzrostly o 13,4 %. Růst zemědělských výrobců tudíž zpomalil z květnových 15,7 %. Co se týče rostlinné výroby, tak zde ceny v červnu stouply celkově o 10,8 %.

Poměrně významně během června z meziročního srovnání vzrostly i ceny ovoce, a to o 25 %. Ceny olejnin stouply za celý červen o 23 % a ceny obilovin vzrostly o 15 %. Co se týče živočišné výroby, tak zde se ceny zvýšily o celkových 16,5 %. Velice markantně se pak zvýšily zejména ceny vajec, a to konkrétně o 39 %. Ceny potravinářů tudíž zvýšily své tempo růstu z květnových 3,3 % na červnovou úroveň 4,1 %.

U průmyslových výrobců ceny v průběhu června z meziročního srovnání naopak poklesly, a to o 0,7 %. Ceny v tomto segmentu klesají tím pádem už pět měsíců po sobě. Na tento pokles potom měly vliv zejména i nadále se v červnu snižující ceny energií, a to hlavně ceny plynu a elektřiny. Ceny potravin se tak nehledě na probíhající sezonu sklizní nejrůznějších zemědělských komodit v Evropě mohou i nadále mírně zvyšovat. Naproti tomu se ale dle předběžných prognóz u cen průmyslově zpracovávaných výrobků zdražování naopak spíše neočekává.

  

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.