Před americkými volbami, jež byly považovány za rizikovou událost pro trhy, pokračoval vzestup ceny zlata na nová maxima. Na deeskalaci situace na Blízkém východě v tu dobu trh nereagoval, a tak byly rekordy na trhu se zlatem chápány jako důsledek snahy části investorů zajistit se před možnými povolebními turbulencemi a nejasnostmi. Přesvědčivé republikánské vítězství tyto obavy ale rozehnalo, na což ve středu ceny zlata i stříbra reagovaly poklesem o zhruba tři, respektive pět procent.
Rally na trhu se zlatem byla letos výjimečně silná, což znamenalo, že v případě překvapivého výsledku prezidentských voleb v USA mohlo dojít na trhu k výraznému pohybu. A ačkoli sázkaři měli na Trumpovu výhru vsazeny velké peníze a výnosy vládních dluhopisů USA v očekávání republikánova vítězství a s tím souvisejícího většího rizika růstu inflace rostly (což dlouhodobě relativně omezuje atraktivitu ukládání peněz do drahých kovů), pro část trhu bylo vyznění voleb překvapením (minimálně ona zmíněná přesvědčivost republikánské výhry v boji o Bílý dům i v kongresových volbách).

A kde byl výrazný růst v důsledku (mimo jiné) obav z amerického politického vývoje, tam je při jejich odeznění prostor pro korekci. Což může být právě případ trhu se zlatem, kterému například stratég Ole Hansen ze Saxo Bank předpovídal v případě volebního překvapení pokles ceny o 100 a více dolarů na unci.
“Když byl Donald Trump zvolen prezidentem před osmi lety, cena zlata následně za šest týdnů klesla o zhruba 17 %. Současný roční cyklus na trhu se zlatem je extrémně ‘přetažený’, nyní běží již třináctý měsíc. Od října loňského roku trh roste bez výraznějšího zakolísání a net SHORT pozice komerčních obchodníků na burze COMEX nedávno dosáhly čtvrté nejvyšší úrovně v historii. Hladina 2 800 USD za unci by tedy mohla být na nějakou dobu důležitým maximem a středeční pokles ceny zlata by mohl být začátkem dlouho očekávané korekce směrem k pásmu 2 530 až 2 350 USD za unci,” uvedl Jan Železník ze společnosti ZLATÉ REZERVY.
Růst cen zlata a stříbra navíc v poslední době neprovázela žádná euforie. Kovy zdražovaly proto, že investoři hledali bezpečná aktiva v obavách z finanční nestability. Kvůli geopolitickému napětí narostla poptávka po spolehlivých investicích, poptávku po zlatě ze strany centrálních bank pak motivuje proces dedolarizace a čínští investoři hledají bezpečný přístav v době problémů na realitním trhu a kvůli nízkému úročení svých úspor. “V posledních týdnech čínská poptávka polevila. Prémie za zlato na šanghajské burze byla od září do října dokonce záporná,” doplnil Železník.
S poklesem sazeb centrálních bank by pak měly postupně klesat náklady ušlé příležitosti spojené s držením neúročených investic, jako jsou právě drahé kovy (teoreticky klesající výnosy dluhopisů jsou menší konkurencí).
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/komodity/zacina-po-americkych-volbach-korekce-ceny-zlata