Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

A komu tím prospějete?​ 

by notifee99@gmail.com   ·  10 února, 2025   ·  

A komu tím prospějete?​ 

by notifee99@gmail.com   ·  10 února, 2025   ·  

Američané se novými cly, či hrozbami cel snaží dosáhnout celou škálu zamýšlených cílů. Dá se ale docela uvažovat o tom, že v této oblasti by bylo dost i cílů nezamýšlených, které v ekonomii a ekonomice občas dělají pěknou paseku. Až se vybavuje ono známé „a komu tím prospějete“. Dnes pár volných poznámek k tomu, co je a bylo u cel (a vlády) v USA vlastně „normální“, k čemu cla (ne)vedla a (ne)vedou apod.

1.Cla a vládní příjmy – starý a nový normál: Deutsche Bank v následujícím grafu ukazuje, jak se časem měnila struktura příjmů americké vlády. Na konci devatenáctého století přicházela asi polovina těchto příjmů z cel. Změna přišla prudce, během pár let na začátku století dvacátého podíl cel klesnul hluboko pod 10 %. Pak nastalo přechodný růst podílu, ale třicátá léta přinesla definitivní pokles podílu cel do oblasti blíčící se nevýznamnosti:

aaa
Zdroj: X

Druhý graf dává prvnímu významnou perspektivu – ukazuje, jak se měnily příjmy vlády relativně k produktu. I zde jsou zřejmé významné strukturální posuny. Na konci devatenáctého století odpovídaly vládní příjmy asi 2 – 3 % HDP. Pokud tedy cla generovala polovinu z příjmů této „minivlády“, odpovídala asi 1 – 1,5 % HDP. Druhým extrémem je v druhém grafu období po druhé světové válce, kdy se velikost „vlády“ dostala na 17 – 18 % HDP. Pokud by v této době cla generovala 1 – 2 % z vládních příjmů, odpovídala by necelým 0,2 – 0,4 % HDP. V takovém vyjádření už tedy rozdíly mezi současným standardem a obdobím před více než sto lety nejsou ani zdaleka tak velké.

bbb
Zdroj: X

2.Cla a Velká deprese: V souvislosti s cly bych zmínil i teorie o tom, že byla jednou z hlavních příčin hluboké ekonomické deprese třicátých let. Mario J. Crucini a James Kahn se tomuto tématu věnovali ve své studii zveřejněné v roce 1996. Podle nich převládající názor nekladl na cla takovou váhu. Ale tito ekonomové poukazovali na to, že podstatná část obchodu a ekonomické aktivity byla ve třicátých letech provázána s materiálovými vstupy. A přetrvávající zvyšování cel „mělo potenciál významně ovlivnit akumulaci kapitálu“.

Z tohoto pohledu tedy cla mohou mít významný dopad na HDP. A modelové simulace uvedených ekonomů ukazovala, že „globální eskalace celních válek (ve třicátých letech) urychlila kolaps světového obchodu spolu s několikaprocentním poklesem globálního produktu a investic.“ Ekonomika současná se od té z doby před sto lety jistě hodně liší, včetně výrazného posunu směrem ke službám. Proč jí ale z této strany zbytečně testovat.

3.Zbytečné testování? Je samozřejmě otázka, zda by šlo o testování zbytečné. Někomu to tak z jeho lokálního pohledu evidentně nepřipadá. A zdá se, že se dají najít určité argumenty pro uplatnění cel v některých specifických případech – třeba jako reakce na některou mohutně dotovanou čínskou produkci a exporty. Jde tedy o nečernobílé téma, ke kterému by se toho dalo napsat dost. V celku ale cla určitě nepředstavují „první nejlepší“ řešení a často zřejmě ani druhé, či třetí. Plně to platí i v oblasti tzv. globálních nerovnováh. Co to je?

Jde o název nepřesný, protože jde o globální tok zboží a úspor od zemí vyvážejících a půjčujících k těm, které dováží a půjčují si. V té druhé skupině jsou i USA a to ve velkém stylu. Nemusí přitom nutně jít o nerovnováhy, jimi se situace stává ve chvíli, kdy se dané „kolečko“ úspor, půjček expertů a importů stává neudržitelné. Jako třeba svého času na jihu eurozóny. USA se nyní svou pozici snaží také řešit cly, ale tudy cesta udržitelně nevede. Jádrem oněch (n)erovnováh je totiž postoj a sklon k úsporám. Ale o tom, zda současným celním tažením (či řinčením zbraněmi) Američané prospějí vůbec sami sobě, toho už bylo také naspáno dost.

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.