Konsolidovaný hospodářský výsledek koncernu AGROFERT po zdanění vzrostl v roce 2024 na 7,1 miliardy Kč oproti 2,1 miliardy Kč v roce 2023. Za růstem hospodářského výsledku je zisk z prodeje společností skupin MAFRA, LONDA a Synthesia.
Koncern AGROFERT dodal v roce 2024 svým zákazníkům zboží, výrobky a služby v hodnotě 212 miliard korun, což je oproti loňskému roku navýšení jen o 36 milionů Kč.
Bilanční suma koncernu AGROFERT meziročně klesla ze 214,8 miliard Kč na 203,6 miliardy Kč, zejména poklesem aktiv klasifikovaných jako držená k prodeji.
„AGROFERT byl loni vyhodnocen jako druhý největší český exportér a dlouhodobě patří mezi největší české investory na Slovensku, v Německu Rakousku, Francii nebo Maďarsku. Celkové tržby koncernu ze zahraničí tvoří již téměř dvě třetiny našich příjmů,“ říká Zbyněk Průša, předseda představenstva společnosti AGROFERT.
Objem bankovních a jiných úvěrů se meziročně snížil o 7,4 miliardy Kč. Více než 70 % objemu úvěrů koncernu AGROFERT (v celkové výši 39,6 miliardy Kč) jsou aktuálně v cizích měnách.
Počet zaměstnanců společností koncernu AGROFERT v roce 2024 činil v průměru 28 969, z toho české společnosti koncernu zaměstnávaly 17 848 pracovníků. Tím koncern i nadále obhájil své místo na vedoucích příčkách mezi největšími českými privátními zaměstnavateli.
„Vážíme si práce našich zaměstnanců. Na mzdách jsme loni celosvětově vyplatili 22,2 miliardy korun,“ říká Zbyněk Průša, předseda představenstva společnosti AGROFERT.
Koncern AGROFERT si zakládá na tom, že peníze, které v Česku vydělá, zde také zdaní a čistý zisk investuje. Loni investoval AGROFERT v ČR celkem 6,2 miliardy Kč. Ve všech zemích, kde koncern působí, to pak bylo celkem 15,2 miliardy Kč. Nejvíce (7,9 miliardy Kč) směřovalo do chemického průmyslu, obnovitelný zdrojů a paliv, dále pak do zemědělství (3,6 mld. Kč) a potravinářství (2,6 mld. Kč).
„Přestože většina našich příjmů již pochází ze zahraničí, stále jsme hrdí na to, že jsme česká firma. Považujeme za samozřejmé, že peníze, které zde vyděláme, zde také zdaníme. Loni jsme v České republice na daních a odvodech zaplatili více než čtyři miliardy korun,“ zdůrazňuje Zbyněk Průša, předseda představenstva společnosti AGROFERT.
Investice do udržitelnosti
V roce 2024 investovaly společnosti koncernu AGROFERT do ekologie svých provozů 2,5 miliardy Kč. Nejvíce, téměř 2 miliardy Kč, investovaly společnosti chemického průmyslu, obnovitelných zdrojů a paliv. Například 119 milionů Kč investovala společnost Duslo úpravy vypíracího systému na výrobě ledku amonného. Celkem 81 milionů Kč investovala do pyrolýzy plev BIOCHAR společnost PREOL a 55 milionů Kč investovala společnost Precheza do vybudování retenční nádrž na surovou vodu například.
Investice v roce 2024
V roce 2025 předpokládáme realizaci investic v podobné výši jako v roce 2024. Investice budou v letošním roce zaměřeny především na zefektivnění a ekologizaci výroby a také na úspory energií. Mezi nejvýznamnější plánované akce patří zahájení projektu výroby bioplynu ve společnosti Ethanol Energy, pokračování výstavby nové linky na pečivo pro McDonald’s v Německu, výstavba nové porážky kuřat ve Vodňanech, zahájení výstavby nové toastové linky v Maďarsku, investice do systému terciální redukce ve společnosti Duslo a výstavba několika nových kravínů vč. dojíren v Česku a na Slovensku.
„Nadále budeme pokračovat v investicích do modernizace chemických, potravinářských, zemědělských, dřevařských a ostatních provozů,“ dodává Zbyněk Průša, předseda představenstva společnosti AGROFERT.
AGROFERT se nadále soustředí i na další rozvoj formou akvizic. Vyhledává vhodné investiční příležitosti v segmentech svého působení zejména v regionech střední a jižní Evropy, které vhodně zapadají do jeho struktury. Hlavní důraz je však v současnosti kladen rozvoj a konsolidaci nedávných akvizic a stávajících společností. V zemědělství a potravinářství to bude například rozvoj produkce mléka.
Příznivější výhled na roku 2025
V letošním roce očekává představenstvo AGROFERTU zlepšení výkonnosti, a to především v segmentu výroby hnojiv, pro který byl rok 2024 obtížný zejména kvůli vysoké ceně zemního plynu v Evropě a také kvůli značným dovozům dusíkatých produktů z regionů mimo EU, a to zejména z Ruska.
„Výraznější zlepšení očekáváme u skupiny LAT Nitrogen, u které by se měly výrazněji projevit pozitivní efekty z realizovaných synergických a úsporných opatření. Rovněž očekáváme zlepšení výkonosti v segmentu speciální chemie. V segmentu výroby potravin předpokládáme udržení výkonnosti na podobně dobré úrovni jako v loňském roce. V segmentu zemědělství očekáváme mírné meziroční zlepšení výkonnosti, a to zejména v oblasti zemědělské prvovýroby, kde se v roce 2024 do výsledků negativně projevily nižší hektarové výnosy některých plodin způsobené především klimatickými vlivy a také klesající podpora konvenčního zemědělství z evropských a z národních zdrojů,“ uvedl Zbyněk Průša, předseda představenstva společnosti AGROFERT.
ZDROJ: TZ AGROFERT