
Benzín poprvé od roku 2021 prolomil v průměru hranici 34 Kč za litr. Za uplynulých 7 dnů jeho průměrná cena spadla o 28 haléřů na 33,75 Kč za litr. Ještě více pak spadla průměrná cena nafty. Ta zlevnila o 37 haléřů na 32,35 Kč za litr. Na pohonné hmoty dále tlačí korekce na ropném trhu z přelomu dubna a května. Hlavním důvodem pádu cen ropy byla nejen nevyzpytatelná celní politika USA, ale i výrazné navýšení těžby kartelu OPEC. Ten jde jednoznačně na ruku Donaldu Trumpovi a mezi dubnem a červnem na trh vrátí 960 tisíc barelů ropy denně. Nabídka je tak velmi silná, nad poptávkou však visí otazníky. I přesto by však zlevňování pohonných hmot mohlo zpomalit – ropa v uplynulých dnech opět roste díky obchodní dohodě USA a Číny. To je pochopitelné, jelikož se jedná o největšího producenta a importéra ropy. Obchodní dohoda by opět mohla rozproudit obchod mezi těmito zeměmi a zvýšit tak poptávku po ropě. Cena za barel ropy brent tak za poslední týden vzrostla o více než 10 % na 66 dolarů. Zlevňování cen pohonných hmot tak postupně bude ustávat. I v příštím týdnu sice můžeme očekávat korekci u benzínu i nafty o nižší desítky haléřů, ke konci měsíce se však ceny začnou stabilizovat. Dříve to nastane u benzínu, po kterém s hezčím počasím roste poptávka na cestování.
Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.
Pozitivním faktorem je však stále silná česká koruna, která se na páru s eurem drží i po zasedání ČNB pod hranicí 25. Na nižší úrovně by ropu a posléze pohonné hmoty mohla poslat dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem. Vyjednávání tento týden mohou přinést posun. V případě příměří je možné omezení sankcí na ruskou ropu, která by tak opět mohla na západní trh. Ještě vyšší ropná nabídka by tak opět mohla na ceny ropy zatlačit. V případě, že k žádné dohodě nedojde, však nečekáme výrazný tlak na růst cen ropy. Na konflikt na Ukrajině si již totiž ropný trh zvyknul. Na ceny ropy může tlačit i cenová válka na ropném trhu. Ta může barel ropy brent snížit i pod 60 dolarů. OPEC a zejména Saúdská Arábie trestají země, které dlouhodobě nedodržují produkční kvóty. Jedná se zejména o Kazachstán a Írák. Saúdská Arábie má jedny z nejnižších nákladů na vytěženou ropu a nízké ceny ropy tak dokáže přežít déle než ostatní. V současné situaci se tak jasně ukazuje, že čím nižší náklady na vytěžený barel ropy, tím větší výhoda pro danou zemi. Se začátkem léta sice můžeme očekávat vyšší poptávku po benzínu, již nyní je ale jasné že toto léto bude z pohledu cen pohonných hmot jedním z nejlevnějších za delší dobu.
Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.
Přečtěte si také:
24.04.2025Benzín je nejlevnější za 3,5 roku, nafta za bezmála dva roky. Pokles cen pohonných hmot se ale nyní zastaví Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
17.04.2025Benzín je nejlevnější za 3,5 roku a pokles cen nekončí. Trump zlevňuje Čechům pohonné hmoty Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
27.12.2024Pokles cen pohonných hmot v Česku se teď zastavil, ale v příštím roce bude benzín i nafta trendově zlevňovat Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
12.09.2024Pohonné hmoty zrychlují zlevňování, neboť ropa je nejlevnější od roku 2021 Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
22.08.2024Pohonné hmoty dále zlevňují, od ledna je totiž ropa nejlevnější a koruna zase vůči dolaru nejsilnější Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)