
Brownfieldy se mění v nové čtvrti a nabízejí řešení pro města, která čelí bytové krizi. Místo dalšího rozšiřování do volné krajiny se developeři stále častěji zaměřují na revitalizaci nevyužitých průmyslových areálů, které se nachází v atraktivních městských lokalitách s dobrou infrastrukturou. Tento přístup nejen šetří veřejný prostor, ale také přispívá k udržitelnému rozvoji a vytváří nová místa pro bydlení, práci i volný čas. Skupina Redstone ukazuje, jak lze chátrající lokality proměnit v živoucí části města – a to v místech, kde už je po novém bydlení poptávka.
„S rostoucími cenami nemovitostí a nedostatkem volných stavebních pozemků uvnitř měst se brownfieldy, tedy nevyužité průmyslové areály, stávají jednou z nejlepších možností, jak na trh rychle dostat nové byty bez nutnosti záboru volné krajiny. Mohou se proměnit v rezidenční čtvrti, kancelářské komplexy nebo veřejné prostory a přinést tak nové příležitosti pro rozvoj lokality i nová pracovní místa. Navíc díky existující infrastruktuře může být jejich přeměna rychlejší a ekonomicky výhodnější než výstavba takzvaně na zelené louce. Výhodou je i kratší povolovací proces v porovnání s novými stavbami, díky čemuž můžeme efektivně rozšířit městskou zástavbu a pomoct tak vyřešit současnou alarmující situaci v bydlení,” říká Jan Lukáš, obchodní ředitel Redstone Real Estate.

Developerské společnosti, jako je Redstone, dokládají, že správně uchopená transformace zanedbaných lokalit může přinést nejen ekonomický prospěch, ale také výrazně přispět k jejich oživení. A v poměrně krátkém čase uvést na trh velké množství nových bytů v místech, kde je po nich největší poptávka – širší centrum měst. Společnost revitalizuje zanedbaná území v několika částech České republiky. Jejich největším aktuálním projektem je proměna brownfieldu areálu Šantovka District v Olomouci. V části areálu bývalé chemičky už deset let úspěšně funguje obchodní a společenské centrum Galerie Šantovka, na které naváže nová městská čtvrť s náměstím, obchody, polyfunkčním sálem, kancelářemi, rezidenčními objekty a volnočasovou zónou. V další části bývalých chemických závodů už dnes stojí téměř hotová rezidenční čtvrť Šantovka Living. Stejná společnost v Olomouci připravuje i druhý srovnatelný projekt, kdy na ploše někdejších vojenských opravárenských závodů vybuduje další kompletní městskou čtvrť, pracovně nazvanou Nová Velkomoravská.
Redstone také nově revitalizuje bývalý lihovar v Pardubicích, ze kterého vznikne Galerie Pernerka, největší obchodní a společenské centrum ve východních Čechách. Po dokončení nabídne kombinaci obchodů, volnočasových aktivit, kongresový sál, administrativní prostory a špičkový hotel. Jeho výstavba mimochodem právě teď, v dubnu 2025, začala. Podobné plány má skupina v Ostravě s areálem Nových Vítkovic.

Proměnou však prochází brownfieldy i v jiných městech. Mezi ty známější patří areál kolem smíchovského nádraží nebo Nákladové nádraží Žižkov v Praze, kde má vzniknout moderní městská čtvrť s bydlením, kancelářemi i zelenými plochami. Významná revitalizace se chystá i na Florenci nebo brněnském Cejlu, kde se očekává převážně bytová výstavba. Tyto projekty mají potenciál výrazně ovlivnit dostupnost bydlení ve velkých městech, protože pomohou rozšířit nabídku bytů v místech s již existující dopravní obslužností a občanskou vybaveností. V současnosti se v Česku nachází přes čtyři tisíce brownfieldů. Skoro polovinu tvoří bývalé průmyslové a zemědělské objekty.