Cena bitcoinu dnes pokořila svůj historicky cenový rekord, když se dopoledne poprvé v historii přehoupla přes hranici 123 tisíc dolarů. Atakuje i korunový rekord. Ten od ledna letošního roku činí přes 2,6 milionu korun. Dnes se bitcoin v přepočtu do korun obchoduje těsně pod hranicí právě 2,6 milionu korun.
Za vzestupem ceny bitcoinu, ale i dalších kryptoměn nebo akcií krypotoburz typu Coinbase stojí i obnovený útok amerického prezidenta Donalda Trumpa na šéfa americké centrální banky Jeroma Powella.
Koncem minulého týdne uvedla Deutsche Bank, největší německá banka, že trh podhodnocuje pravděpodobnost, že Trump nakonec Powella funkce zbaví ještě před vypršením řádného funkčního v květnu příštího roku.
Prezident USA nejnověji využívá zpráv některých amerických médií, podle nichž je probíhající renovace washingtonského ústředí centrální banky USA příliš nákladná, až extravagantní.
Navíc, Trump na Powella nyní neútočí sám. Přidává se například šéf americké Federální agentury financování bydlení Bill Pulte. Ten Powella dokonce nařkl, že při svém vystoupení v Kongresu zákonodárce klamal stran právě renovace ústředí americké centrální banky.
Trump nyní hlásá, že Powell by měl okamžitě rezignovat, pokud se zvěsti o extravaganci renovace potvrdí. Powell vícenáklady připouští, ale zdůvodňuje je obecným růstem cen stavebních materiálů. Žádný přepychový mramor nebo VIP jídelna prý v budově ústředí banky nejsou, ani nebudou.
Pokud by Trump Powella skutečně funkce zbavil, dolar by výrazně oslabil, během 24 hodin minimálně o tři až čtyři procenta, na čtyřleté minimum vůči koši světových měn, vypočítává Deutsche Bank. Výnos dlouhodobých dluhopisů vlády USA by pak prý přidal poměrně výrazných 30 až 40 bazických bodů.
Nynější růst ceny bitcoinu na nový historický rekord souvisí právě i s Trumpovým tlakem na americkou centrální banku a jeho výzvami k prudkému snížení základní úrokové sazby USA. Trump dokonce prohlašuje, že by základní úroková sazba USA měla být nyní o tři procentní body nižší. Pokud by se takové snížení uskutečnilo jednorázově, jednalo by se o nejvýraznější redukci základní úrokové sazby v dějinách USA.
Rizikové investory, včetně těch do bitcoinu a dalších kryptoměn, povzbuzuje samotná vyhlídka více holubičí měnové politiky americké centrální banky. I pokud by tedy Trump Powella funkce nezbavil, je z důvodu jeho útoků na něj a prohlášení ohledně preferovaného snížení základní úrokové sazby stále zřetelnější, že jde z Trumpova hlediska o jasnou prioritu. I pokud Powell ve funkci řádně vydrží ještě necelý rok, trh přikládá stále vyšší pravděpodobnost tomu, že za jeho nástupce Trump vybere značnou „holubici“. Tedy centrálního bankéře, jenž mu půjde se snižováním sazeb na ruku, jak jen to bude možné. Nejčastěji se jako o nástupcích hovoří o Kevinu Hassettovi a Kevinu Warshovi.
Jak Hassett, současný ekonom Bílého domu, tak Warsh, někdejší člen vedení centrální banky USA, v minulém týdnu veřejně podpořili Trumpův apel za nižší úrokové sazby.
Až přílišná redukce sazeb by hrála do karet rizikovějším investicím typu bitcoinu. I proto ten nyní tolik roste. Americká centrální banka – a nejen její šéf Powell, nýbrž stávající širší vedení – se však obává, že by obnovila potenciálně výrazné inflační tlaky v USA.
Což by ale mohlo být opět vodou na mlýn bitcoinu. Při zvláště výraznější inflační ztrátě kupní síly dolaru by bitcoin mohl předvést svůj do vínku daný fundamentálně deflační ráz a projevit se jako vhodná pojistka právě proti inflaci.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank