Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Dostavba Dukovan? Další „drahé“ zpoždění je ve hře...

by notifee99@gmail.com   ·  20 května, 2025   ·  

Dostavba Dukovan? Další „drahé“ zpoždění je ve hře...

by notifee99@gmail.com   ·  20 května, 2025   ·  

Plánovaný tendr ovšem získává nyní řadu trhlin. Co se vlastně přihodilo? A jaké jsou ekonomické aspekty současné situace okolo klíčového energetického projektu?


image

Pěkně popořádku. Vláda se rozhodla pro tendr, kde se původně přihlásilo francouzské EdF, korejské Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) a v neposlední řadě americký Westinghouse. V červenci 2024 byla jako vítěz tendru vybrána jihokorejská společnost KHNP. Nicméně, k podpisu smlouvy s vítězem tendru již nedošlo. EdF podala stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), která byla zamítnuta.  EdF to nevzdala a podala žalobu k regionálnímu soudu v Brně, který předběžným opatřením zablokoval podpis smlouvy do doby, než rozhodne o žalobě. Navíc Evropská komise požádala Českou republiku o odklad podpisu smlouvy, aby mohla prošetřit, zda KHNP neobdržela zahraniční subvence, toto stanovisko ale podle jejího mluvčího není právně závazné.

Není tajemstvím, že EdF si porážku v jaderném super tendru vůbec nepřipouštěla, měla totiž dobré důvody. EdF by sice mohl být lokální trh „putna“, ale zároveň nemůže připustit možnost, že na EU trhu došlo v soutěži k „podseknutí“ ceny a KHNP by tak fakticky nedovoleně subvencovala cenu za velký jaderný reaktor. To by pak mohl být velmi nebezpečný precedent v EU, kde by chtěla Francie být „hegemonem“ v realizaci jaderných zakázek.

Jaderná energie tvoří přibližně 40 % české energetické produkce. Zpoždění výstavby nových bloků v Dukovanech může ohrozit plánované nahrazení stárnoucích reaktorů a snahu o snížení závislosti na fosilních palivech, o doplnění nestabilních obnovitelných zdrojů ani nemluvě. První nový blok je plánován na rok 2036, druhý o dva roky později. Zkušenosti s ekonomickým dopadem zpoždění jsou široce známé, své o tom ví např. ve Velké Británii. Projekt dvou reaktorů typu EPR byl zahájen v roce 2016 s plánovaným spuštěním v roce 2025. Nyní se očekává spuštění nejdříve v roce 2029, přičemž náklady vzrostly z původních 18 miliard liber na 46 miliard liber.

V případě ČR by se projekt za situace velkého zpoždění mohl ukázat jako dlouhodobě finančně neřiditelný. Jaderný tendr s konečnými náklady okolo 1 200 miliard (fakticky 1/6 našeho HDP v dnešních cenách) by mohl být ekonomicky příliš náročný. V každém případě řešení komplikovaného problému, který ovlivní celou naší energetickou budoucnost, spadne na další vládu. Možná tak nezbude než začít soutěž o zbudování reaktorů úplně od začátku.

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.