425 hlasy (106 bylo proti a 43 se zdrželo hlasování) Parlament schválil návrh Komise na prodloužení platnosti systému EU pro uskladňování zemního plynu do 31. prosince 2027, který by jinak vypršel na konci roku 2025. Cílem tohoto opatření je zajistit bezpečnost dodávek plynu před zimní sezónou.
Poslanci předložili několik pozměňovacích návrhů s cílem zmírnit napětí na trhu se zemním plynem, protože spekulace ohledně stávajícího závazného cíle 90% naplnění zásob do 1. listopadu každého roku vedly k nárůstu nákladů na doplňování zásob během léta.
Flexibilita v oblasti doplňování zásob
Poslanci navrhují snížit cílovou úroveň doplňování zásob z 90 % na 83 %, která by měla být splněna kdykoli v období od 1. října do 1. prosince každého roku. Členské státy by se mohly v případě nepříznivých tržních podmínek, jako jsou přerušení dodávek nebo vysoká poptávka, odchýlit od cíle naplnění zásob až o čtyři procentní body. Komise může tuto odchylku dále zvýšit až o další čtyři procentní body, pokud tyto tržní podmínky přetrvávají.
Členské státy by však musely zajistit, aby kumulativní účinky flexibilních opatření a výjimek nesnížily celkové povinnosti naplnění zásob pod 75 %, uvádějí poslanci.
Úplné embargo na ruský plyn je „nezbytné a proveditelné“
Vzhledem k pokračující válce Ruska proti Ukrajině by členské státy měly upustit od skladování plynu ruského původu, uvádí v přijatém usnesení poslanci. Evropská unie by měla okamžitě uvalit sankce na dovoz ruského plynu, včetně LNG. Úplné embargo je nezbytné a proveditelné, dodávají.
Prohlášení zpravodaje
Je velmi důležité, že Evropa dokázala ochránit své občany v situaci, kdy Rusko používalo plyn jako prostředek vydírání,“ uvedl zpravodaj Borys Budka (EPP, PL) během plenární rozpravy. Parlament chce „zajistit větší flexibilitu a méně byrokracie, ale především snížit ceny plynu v Evropě,“ dodal.
Další postup
Poslanci nyní zahájí jednání s polským předsednictvím Rady. První kolo jednání je naplánováno na 13. května.
Souvislosti
Energetická bezpečnost EU je v posledních letech kritickým tématem, a to zejména s ohledem na závislost Unie na dodávkách primární energie ze zemí mimo EU. Energetická krize v roce 2022, která se ještě zhoršila v důsledku rozsáhlé invaze Ruska na Ukrajinu a následného zneužití dodávek plynu jako zbraně, jasně ukázala, že je naléhavě nutné přijmout další opatření k zajištění stabilních a cenově dostupných dodávek energie.
V reakci na to zavedla EU nová pravidla pro uskladňování plynu. Světový trh s plynem však zůstává napjatý, dochází k rostoucí konkurenci v oblasti dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) a ceny zůstávají nestabilní.