Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Frontální rozhraní přinese četné přeháňky, teploty...

by notifee99@gmail.com   ·  12 března, 2025   ·  

Frontální rozhraní přinese četné přeháňky, teploty...

by notifee99@gmail.com   ·  12 března, 2025   ·  

image

Situace: 


Česká republika se nachází v oblasti frontálního rozhraní, které odděluje chladný vzduch na severozápadě od teplejšího na jihovýchodě. Toto rozhraní se bude postupně zvýrazňovat a díky tomu musíme počítat s četnějším deštěm přeháňkami, ojediněle bouřkami. Srážky budou četnější později odpoledne a večer. Nejvyšší teploty budou dosahovat 14- 18 °C, na západě Čech nižší kolem 13 °C. Obyvatelé Moravy potrápí zesilující vítr, který bude postupně zesilovat až na čerstvý s nárazy kolem 55 km/h. K večeru bude vítr slábnout. 

Ve čtvrtek dorazí pásmo srážek od jihu a pokryje velkou část našeho území. Rozdílné budou i teploty. Na jihovýchodní Moravě do 12 °C, v Čechách jen kolem 2 °C, ve vyšších polohách i pod bodem mrazu. Srážky smíšené a sněhové, jen na částech Moravy dešťové.

Podmínky

Během dne se k nám bude dostávat ve spodních hladinách vlhčí vzduch od jihu až jihovýchodu, to bude hrát zásadní roli v rozvoji počasí během středy. Modely ukazují, že během dne bude postupně stoupat labilita prostředí (CAPE), tím tedy i dostupná energie pro vznik konvekce v podobě přeháněk nebo ojedinělých bouřek. V maximech jde o hodnoty kolem 300 j/kg, mírnější varianty počítají s hodnotami v rozmezí 120-180 j/kg. Frontální rozhraní a tlaková níže se středem v oblasti Dánska budou znamenat i zvýšenou „dynamickou podporu“, která se mimo jiné projeví právě výše zmíněným větrem na Moravě. Některé modely počítají s hodnotami SRH (Helicity) v hodnotách od 200-300 m2/s2 a střihem větru 0-6 km 18-22 m/s na Moravě, v Čechách do 17 m/s. To samo o sobě neznamená nic, ale v kombinaci s instabilním prostředím to už svou roli sehrát může, a to i v případě relativně nízkých hodnot „bouřkové energie“.

Postup přeháněk a bouřek

Problém nastává bohužel v samotných srážkách, modely nejsou příliš sjednocené na tom, kde by k výskytu bouřek mělo dojít, mohu vycházet jen z trendu, který stále favorizuje východnější oblasti Čech, směrem ke Krkonošům a severovýchodní část pomezí Moravy a Čech. Modelové výstupy z posledních dvou až tří dnů vykreslují jakousi linii přeháněk, která bude odpoledne postupovat od jihozápadního okraje Čech směrem k Praze a dále na severovýchod. Souběžně s tím některé modely počítají s jakýmsi sekundárním pásmem nebo spíše lokálními jádry, které budou postupovat od Rakouska na Moravu. Bouřková aktivita, pokud k ní dojde, bude spíše lokální ve formě vnořených jader obklopených bleskově neaktivními přeháňkami. Musím ještě zmínit, že „varianta Morava“ je minimálně z pohledu spolehlivých modelů méně pravděpodobná a pokud, tak by šlo pravděpodobně o oblasti na pomezí východních Čech a směrem do Jeseníků.

Povaha bouřek:

Bouřky by neměly být nijak silné a dosahovat takových výšek, jako je tomu během léta (low topped convection). Na druhé straně nelze zcela ignorovat fakt, že modely (spolehlivé, například ICON) přidaly na kombinaci dynamiky (střih větru, helicita) a dostupné energie. Ze zkušeností z posledních let vím, že podobné na první pohled nenápadné situace bývají často dny s prvními “nečekanými supercelami“.

Pojem supercela se už mezi veřejností vžil a nejde o nic démonického, je to jen jiný typ bouřky, která je charakteristická dominantním vzestupným a rotujícím proudem, který ji udržuje v chodu. Podmínky, které budou panovat během středy nad Českou republikou budou sice z pohledu „tabulek“ zanedbatelné, z pohledu zkušeností z dřívějších let dostačující pro nějaké malé bouřkové překvapení. Proto doporučuji všem nadšencům do počasí občas sledovat radar a výraznější bouřky ne zcela podceňovat. 

Projevy a počasí ve Čtvrtek

Vše výše zmíněné je spíše akademickou zajímavostí a v praxi za daných podmínek to znamená, že bouřky mohou být fotogeničtější, tam, kde by dostaly dostatek prostoru se plně rozvinout. V bouřkách přechodně zesílí vítr (do 60 kmh) a mohou se objevit menší kroupy. (do 1-1,5 cm). V noci na čtvrtek pak dorazí výraznější pásmo deště a přeháněk od jihu, které pokryje velkou část území, další pravděpodobně slabší dorazí ve čtvrtek dopoledne od západu až jihozápadu do Čech. Bouřky jsou minimálně podle stávajících výstupů ve čtvrtek už prakticky vyloučené. Bude také mnohem chladněji, vyšší teploty se udrží už jen nad částí Moravy, nejvyšší denní do 12 °C, v Čechách kolem 2 °C.

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.