Dopravní nehoda je stresující sama o sobě. Když se ale stane v zahraničí, může se snadno proměnit v noční můru. Neznámé prostředí, jazyková bariéra, odlišné právní předpisy – to vše může člověka zaskočit. Přesto je důležité vědět, že na spravedlivé odškodnění máte nárok i tehdy, když k nehodě došlo mimo území České republiky.
Díky takzvanému zelenokaretnímu systému je možné uplatnit nárok na náhradu škody přímo v Česku – tedy bez nutnosti řešit pojistnou událost v cizím jazyce nebo se orientovat v místní legislativě.
Zelenokaretní systém je mezinárodně uznávaná síť, která propojuje pojišťovny napříč evropskými i některými mimoevropskými státy. Každá pojišťovna zapojená do tohoto systému má v ostatních zemích svého škodního zástupce – tedy subjekt, který vyřizuje pojistné události jménem pojišťovny. „V případě, že zástupce chybí, přebírá řešení škody národní kancelář pojistitelů. V Česku jde o Českou kancelář pojistitelů,“ říká advok át Filip Glézl z advokátní kanceláře Spring Walk. Výhodou je, že celou komunikaci tak můžete vést v češtině. Důležité ale je vědět, že samotné posouzení nároku se často řídí právem země, kde k nehodě došlo.
„Pokud vás například v Chorvatsku srazí místní řidič, bude se výše odškodnění po dopravní nehodě určovat podle chorvatských zákonů. Ty definují, za co a v jaké výši lze odškodnění požadovat. Ve většině evropských zemí jsou pravidla podobná těm českým, ale některé rozdíly mohou být zásadní,“ vysvětluje advok át Filip Glézl z advokátní kanceláře Spring Walk.
Právě proto se vyplatí obrátit se na českého advokáta, který dokáže po dohodě s vámi ve spolupráci s právníkem v dané zemi posoudit, zda vám pojišťovna nabízí odpovídající částku – nebo zda máte nárok na víc.
Co dělat bezprostředně po nehodě v zahraničí?
Zapište si SPZ vozidla viníka. Podle registrační značky se dá zpětně zjistit, u které pojišťovny má viník sjednané povinné ručení – a tím i odpovědný škodní zástupce.
Přivolejte policii. Zejména pokud došlo ke zranění. V mnoha zemích je to nejen doporučené, ale dokonce povinné. Vždy si vyžádejte kopii policejního záznamu nebo alespoň potvrzení o nehodě.
Pořiďte co nejvíce fotografií. Zachyťte místo nehody, vozidla, škody, značky i případná zranění. Čím více podkladů, tím lépe.
Nechte se vyšetřit – i pokud se cítíte v pořádku. Mnohé potíže se mohou projevit až s odstupem. Lékařskou zprávu si vždy uschovejte – je klíčovým důkazem pro pozdější uplatnění škody. Bez místní zdravotní dokumentace je později velmi těžké cokoli prokazovat. Nebojte se, že bude lékařská zpráva v cizím jazyce – odborné výrazy jsou často mezinárodní nebo v latině a dají se snadno přeložit.
Spojte se se svou pojišťovnou nebo asistenční službou. Většina pojištění vozidla dnes obsahuje asistenční služby, které mohou pomoci s odtahem, opravou vozu, zajištěním náhradní dopravy nebo ubytování. Zeptejte se, co všechno máte v rámci pojištění hrazeno – a využijte to.