Míra nezaměstnanosti v české ekonomice loni v prosinci vzrostla z 3,9 % na 4,1 %, v souladu s očekáváním trhu. Šlo o nejvyšší měsíční úroveň míry nezaměstnanosti za celý loňský rok.
Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti je pro prosinec typický s tím, jak se s koncem roku ukončují kontrakty na dobu určitou. Meziročně se míra nezaměstnanosti v české ekonomice zvýšila o 0,4 procentního bodu, tedy stejně jako v listopadu.
Již od konce roku 2023 na tuzemském trhu práce trvá převis uchazečů o práci nad počtem volných pracovních míst a loni v prosinci tento převis překonal úroveň 59,9 tisíc.
Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla z 3,9 % na úroveň 4,1 %: v souladu s očekáváním finančního trhu.
V meziročním vyjádření, tedy v porovnání s prosincem 2023, míra nezaměstnanosti vzrostla o 0,4 procentního bodu: jde o stejný meziroční nárůst míry nezaměstnanosti jako loni v listopadu, což zároveň představuje nejsilnější meziroční nárůst od února 2023.Nezaměstnanost v české ekonomice je ovšem i nadále velmi nízká, dle údajů Eurostatu za loňský listopad byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice nejnižší v rámci celé Evropské unie.
Prosincový meziměsíční nárůst nezaměstnanosti souvisí se sezónními faktory, zejména v podobě ukončování kontraktů na dobu určitou.
Zároveň je ale patrné, že míra nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice pozvolna roste i po odhlédnutí od sezónních faktorů: prosincová úroveň míry nezaměstnanosti 4,1 % byla nejvyšší od dubna 2021.
Roztahuje se také převis počtu uchazečů o práci nad počtem volných pracovních míst: v prosinci tento převis činil 59.905.
Na trhu práce se zřejmě projevuje jednak slabý růst české ekonomiky, jenž byl pozorován v letech 2023 a 2024 a vliv má zřejmě také související snaha firem v některých odvětvích držet pod kontrolou náklady.
Ze zpráv a komentářů Úřadu práce ČR zároveň plyne, že se zvyšuje zájem o rekvalifikaci a další vzdělávací kurzy, což pomáhá zvyšovat pružnost tuzemského trhu práce.
Za celý rok 2024 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice dle našich propočtů 3,8 % poté, co v roce 2023 celoroční průměr činil 3,6 %.
Sezónní faktory by měly vést v lednu k dalšímu růstu míry nezaměstnanosti, jež dle našich aktuálních odhadů může letos v lednu dosáhnout 4,4 %.
V dalších měsících by se ale měla nezaměstnanost postupně snižovat: jak díky sezónním faktorům, tak v souvislosti s předpokládaným oživením růstu české ekonomiky.
Ve výhledu na rok 2025 nicméně pracujeme s předpokladem celoročního průměru míry nezaměstnanosti na úrovni 4,0 %.
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE