Aktuální studie “Bridging the Protection Gap: Affordability, Access, and Risk Prevention” (Překlenování mezer v pojistné ochraně: cenová dostupnost, přístup ke krytí a prevence rizik) upozorňuje na rostoucí výzvy v cenotvorbě při efektivním oceňování rizik, které jsou způsobeny zvyšující se frekvencí přírodních katastrof, rostoucími kybernetickými hrozbami a klesající poptávkou po životním pojištění – zejména u mladších generací. Zjištění Bain & Company naznačují, že do roku 2030 bude pojištěním pokryto pouze 25 % až 33 % ztrát způsobených přírodními katastrofami, zatímco krytí úmrtnosti by mohlo klesnout na méně než 50 %, což představuje významné riziko pro celou společnost.
Oslabující důvěra investorů v americké pojišťovny
V USA vedly pochybnosti o možném dlouhodobém profitabilním růstu k nižší valuaci životních pojišťoven, což naznačuje buď klesající ziskovost, anebo nezveřejněné ztráty v rámci stávajících pojistných smluv. Neživotní pojišťovny čelí podobným problémům, přičemž panují obavy o to, zda lze nedávný nárůst cen pojištění udržet spolu s potenciálně rostoucími nároky klientů ze vzniklých škod.
Kybernetická rizika jako bobtnající hrozba
Výraznou výzvou pro pojistný trh je prudký nárůst kybernetických rizik v digitalizovaném světě. Bain varuje, že globální škody způsobené jen ransomwarovými útoky by během příštích 6 let mohly přesáhnout 250 miliard USD. Jednotlivé pojišťovny nebudou v takové situaci schopny samostatně čelit těmto rostoucím hrozbám.
Technologický pokrok jako příležitost
Navzdory těmto překážkám zpráva zdůrazňuje i příležitosti spojené s technologickým pokrokem. Rychlý růst nestrukturovaných dat a rozvoj umělé inteligence (AI) mění prostředí pojišťovnictví a nabízí nové způsoby, jak zlepšit cenovou dostupnost a přístupnost pojistné ochrany. Bain odhaduje, že inovace využívající AI mohou vést k:
- 10-15% zvýšení výnosů
- až 30% úsporám provozních nákladů
- 30-50% snížení úniků v neživotním pojištění (ztráty způsobené podvody, neefektivitou nebo chybami ve vyřizování škod)
Další aktuální výzvy pojistného trhu
Studie se zabývá i dalšími trendy ovlivňujícími pojišťovnictví – dopady klimatické změny na modely pojistných rizik, výzvami spojenými s elektrickými a autonomními vozidly a strategiemi řešení rostoucích rozdílů v příjmech důchodců. „Pojišťovací společnosti se ocitají v definitivním bodu zlomu,“ komentuje situaci Sean O’Neill, vedoucí globální pojišťovací praxe společnosti Bain. „V posledních letech jsme byli svědky zvyšování sazeb v segmentu nemovitostí a úrazového pojištění a anuitních prodejů podpořených úrokovými sazbami v sektoru životního pojištění. Zatímco kapitál a rozvahy zůstávají přiměřeně silné, ziskovost se v mnoha odvětvích pojišťovnictví mezitím dostala pod tlak. Pojišťovny budou muset být proaktivní a jednat okamžitě, pokud se chtějí s těmito dopady vypořádat“
Cesta vpřed: Prevence a sdílení rizik
„V celém pojišťovnictví je prevence rizik stále důležitější součástí strategie,“ zdůraznil Andrew Schwedel, partner v pojišťovací divizi společnosti Bain. „Rizika katastrofických kybernetických událostí bude třeba sdílet. Žádoucí partnerství veřejného a soukromého sektoru je nutné rozšířit na podporu prevence,“ připomněl. Sdílení rizik bude pravděpodobně vyžadovat dodatečnou kapacitu od pojistitelů specializovaných na nadlimitní a nestandardní rizika, od zajistitelů i alternativních poskytovatelů kapitálu.
Pojišťovnictví stojí bezesporu na prahu zásadních změn. Pojišťovny, které dokážou implementovat moderní technologie a inovace, mohou i v tomto náročném prostředí najít cestu k udržitelnému růstu a k optimalizovaným řešením pro své klienty. Klíčem k úspěchu bude proaktivní přístup, spolupráce napříč sektory a efektivní využití nových technologií v boji proti rostoucím rizikům.