Novou prognózu úrokových sazeb (a celé ekonomiky) budeme zpracovávat na konci května. Středeční pokles sazeb ale nevnímáme jako změnu postoje ČNB.
My jsme se v rámci naší stávající prognózy, která byla připravena na začátku dubna, velmi mírně klonili ke stabilitě sazeb s tím, že k poklesu může dojít v srpnu. Možnost opačného vývoje, tedy poklesu sazeb v květnu a stability v srpnu, jsme viděli jako jedno z rizik, které se nakonec naplnilo. Aktuálním snížením sazeb tak pravděpodobně jen upravíme prognózu směrem ke stabilitě sazeb pro srpnové zasedání.
Další pokles sazeb ČNB čekáme až v listopadu a poslední pak v květnu 2026 s tím, že repo sazba dosáhne 3% úrovně. V rámci cyklických faktorů čekáme zpomalení inflace v sektoru služeb a mírné zhoršení na trhu práce, které by mohly očekávaný pokles sazeb umožnit. Nejistota především okolo amerických cel ale zůstává vysoká a lze si tak představit jak rychlejší tempo snižování sazeb, pokud by došlo v USA k recesi s významným ovlivněním globální poptávky, tak i pomalejší rychlost snižování sazeb, pokud by došlo k vzájemnému zvyšovaní cel mezi EU a USA a inflace by kvůli tomu zesílila.
Klíčovým faktorem, kde ČNB ukončí cyklus snižování sazeb, je také hodnota neutrální (rovnovážné) sazby. Tu má ČNB ve své prognóze nastavenou na 3 %, a i proto pravděpodobně očekává nová prognóza ČNB tříměsíční PRIBOR pro příští rok jen na 2,8 %. Někteří členové bankovní rady ale dlouhodobě hovoří o tom, že neutrální sazbu vidí výše, a proto se nedá vyloučit, že k zastavení cyklu snižování sazeb může dojít na hodnotě repo sazby ve výši 3,25 nebo dokonce aktuálních 3,50 %.
Jiří Polanský, analytik České spořitelny