Manažeři velkých podílových fondů v posledních týdnech snižovali expozici vůči americkému akciovému trhu rekordním tempem. Ukázaly to výsledky březnového kola pravidelného průzkumu pořádaného Bank of America. Obavy z ekonomické stagnace nebo recese, ztráta globální hospodářské dominance, celní války a nejasná geopolitická pozice USA přispěly k menší důvěře v americký akciový trh v době, kdy jeho valuace dosáhly historicky vysoce nadprůměrných úrovní. V portfoliích fondů naopak přibylo hotovosti a také evropských akcií, přičemž nejpreferovanějším sektorem byly banky.
Mezi hlavní důvody rekordního odlivu kapitálu z amerického akciového trhu lze zařadit obavy z ekonomické stagnace při současném růstu inflace nebo geopolitické napětí.
Oslovení manažeři se většinou domnívají, že vrchol americké výjimečnosti je již minulostí.
Samotní autoři prezentace výsledků březnového průzkumu upozorňují, že tak prudké zhoršení postoje k americkým akciím historicky přicházelo v době, kdy ceny akcií dosedaly na dno. V to nepochybně věří a doufají akcioví optimisté, kteří během probíhající korekce indexu S&P 500 hledají jakýkoli kontrariánský signál pro dlouhodobé nákupy.
Příliv peněz zaznamenaly sektory jako nezbytné spotřební zboží a služby nebo banky. Také vzrostl zájem o akcie firem vyplácejících vyšší dividendy.
Podle oslovených by se musely rozptýlit obavy z celních válek, aby se americký akciový index S&P 500 mohl vrátit nad 6 000 bodů. K poklesu pod 5 000 bodů by naopak podle expertů musela v USA propuknout recese (mimochodem, recesi na globální úrovni v horizontu 12 měsíců čeká pouze 11 % oslovených) . Manažeři fondů v první polovině března naopak ve velkém přikupovali evropské akcie. Alokace portfolií fondů do akcií ze zemí eurozóny dosáhla nejvyšší úrovně od července 2021.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/strategie-analyzy-tipy/pruzkum-bank-america-ukazal-na-uprk-z-americkeho-akcioveho-trhu
K článku zatím nejsou žádné komentáře.