Podle šéfa indické centrální banky Shaktikanta Dase se centrálním bankám podařilo v období „neustálých a bezprecedentních šoků“ dosáhnout „měkkého přistání“ ekonomik, ale stále existuje riziko návratu globální inflace a zpomalení hospodářského růstu. Podle guvernéra měnová politika světových centrálních bank v posledních letech navzdory konfliktům, geopolitickému napětí a vyšší volatilitě „fungovala do značné míry dobře“.
Podle Dase výzvy způsobené geopolitickými konflikty, geoekonomickou roztříštěností, volatilitou cen komodit a klimatickými změnami nadále rostou. Na světových trzích je k vidění několik rozporů včetně posilování amerického dolaru, přestože Fed snižuje dolarové úrokové sazby.
Výnosy státních dluhopisů rostou i v době, kdy mnohé vyspělé ekonomiky nastoupily cestu uvolňování prostřednictvím snižování sazeb, což podtrhuje skutečnost, že trhy státních dluhopisů jsou ovlivňovány řadou globálních a domácích faktorů, které jsou mnohem širší než pouhé politické úpravy.
Aniž by to bylo ovlivněno silným americkým dolarem a vysokými výnosy dluhopisů, ceny zlata a ropy, dvou komodit, které se obvykle pohybují v tandemu, vykazují výraznou divergenci.
A dále se také objevuje zajímavý kontrast mezi rostoucími geopolitickými riziky a volatilitou finančních trhů, zatímco geopolitické napětí se v posledních letech neustále stupňuje, finanční trhy vykazují značnou odolnost tváří v tvář rostoucí nejistotě.
Das poznamenal, že celosvětový obchod by měl v letošním roce zůstat vyšší než v roce 2023, a to navzdory výzvám, které představují cla, sankce, dovozní cla, přeshraniční omezení a narušení dodavatelského řetězce.
RBI drží aktuálně hlavní sazbu na 6,5 %.