Pokud k dohodě se Spojenými státy nedojde a americký prezident Donald Trump naplní svou deklarovanou hrozbu 30procentních cel po 1. srpnu, spustí Evropská unie odvetná opatření, jež zasáhnou dovoz amerického zboží o hodnotě téměř 100 miliard eur. De facto tím dojde ke sloučení dvou dříve navrhovaných odvetných balíčků do jednoho.
V rámci první vlny protiopatření EU již před několika měsíci schválila seznam cel na americké zboží v hodnotě 21 miliard eur, v minulém týdnu pak Evropská komise (EK) navrhla druhý seznam, který míří na zboží o dalších 72 mld. eur. Oba balíčky by se tak měly sloučit do jednoho, řekl ve středu Bloombergu mluvčí EK, podle kterého bude dnes eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič dnes odpoledne jednat se svým americkým protějškem Howardem Lutnickem.
EU ve svých balíčcích cílí například na letadla od Boeingu, auta, bourbon nebo whisky, přičemž podle zdrojů Bloombergu by na toto zboží Brusel uvalil sazbu, jež by dorovnala Trumpovo 30procentní clo na EU.
Unijní plány přicházejí v době, kdy členské státy, včetně Německa, zpřísnily své postoje v reakci na tvrdou vyjednávací taktiku USA. Berlín by byl ochoten dokonce podpořit aktivaci nástroje o ochraně před hospodářským nátlakem (ACI) v případě, že by nedošlo k dohodě, uvedl jeden ze zdrojů.
ACI je považován za nejsilnější obchodní nástroj EU, přičemž stále více členských států prosazuje jeho použití, pokud by dohody nebylo dosaženo. Nástroj je primárně navržen jako odstrašující prostředek, na jeho aktivaci by se musela shodnout kvalifikovaná většina členských států.
„Škála potenciálních opatření je navržena tak, aby byla široká, aby umožňovala výběr a navržení účinné a účelné reakce na jednotlivý případ ekonomického nátlaku s minimálním nebo žádným dopadem na hospodářství EU. Cílem těchto opatření je vždy přimět k zastavení donucování,“ uvádí EK k ACI na svých webových stránkách.
„ACI povoluje uvalení dovozních a vývozních omezení na zboží a služby, ale také na práva duševního vlastnictví a přímé zahraniční investice. ACI navíc umožňuje ukládat různá omezení přístupu na trh EU, zejména zadávání veřejných zakázek, jakož i uvádění výrobků na trh podle chemických a hygienických předpisů,“ dodává hlavní výkonný orgán EU.
„Blížíme se k rozhodující fázi celního sporu s USA. Potřebujeme spravedlivou a spolehlivou dohodu s nízkými cly. Bez takové dohody riskujeme ekonomickou nejistotu v době, kdy ve skutečnosti potřebujeme pravý opak,“ řekl v úterý novinářům v Berlíně německý kancléř Friedrich Merz po setkání s českým premiérem Petrem Fialou.
Obchodní dohodu se Spojenými státy se povedlo v noci na středu uzavřít Japonsku. Součástí dohody je 15procentní clo uvalené na dovoz zboží do USA, a to i včetně automobilů, pro které původní clo činilo 25 procent.
Zdroj: Bloomberg